Kutatási témák hallgatóknak

/TDK, diplomamunka, PhD témák/

Témavezető: Farkas Henrik docens,

BME, Kémiai Fizika Tanszék

******************************

A hullámok geometriai elmélete

A geometriai hullámelmélet feltételezi, hogy ismerjük a hullám terjedési sebességét. Ekkor meghatározhatók azok a vonalak, amik mentén a hullám terjed /sugarak/ és ezekből a hullámfelületek /frontok/. Fontos,  egyszerű eset a egy akadályt körül körbeforgó hullám gerjeszthető közegben.

Célkitűzés: A terjedési sebesség több tényezőtől való függésének figyelembevétele, az eredmények összevetése a kémiai vagy fizikai hullámokra ismert eredményekkel, a közelítés jogosságának vizsgálata, alkalmazás különféle akdaály-elrendezésekre. Analitikus és numerikus számítások.

Eszközök: geometria, matematikai analízis, hullámegyenlet,

*****************

Egyensúlyi bifurkációs diagramok

A stacionárius állapotok száma és/vagy típusa szakaszosan függ a rendszer paramétereinek értékétől, ahol változás van, azt nevezzük bifurkációnak. Két paraméter esetén a paraméterek síkjában a bifurkáció tipikusan egy görbe mentén történik, ez a görbe a bifurkációs diagram. Ilyen diagramok szerkesztéséra létezik kidolgozott módszer /PRM: parametrikus reprezentáció módszere/.

Célkitűzés: A PRM alkalmazása konkrét modellekre.

Eszközök: matematikai analízis.

*******************

Általánosított Lotka-Volterra reakciórendszerek

A Lotka-Volterra reakciórendszer kétváltozós és minden komponensben elsőrendű reakciókat tartalmaz. A lehetséges általánosítások: a változók számának növelése és/vagy bonyolultabb kinetikák feltételezése.

Célkitűzés: Alkalmazási lehetőségek felderítése /irodalmazás, kémiai vagy populációdinamikai problémák/, további általánosítások és ezek kvalitatív sajátságainak /stabilitás, oszcillációs megoldások léte/
feltárása.

Eszközök: közönséges differenciálegyenletek.

**********************

Hóvezetés a Földben

A hővezetés elméletéről szóló szakirodalomban előfordulnak az alábbi témák:

Napi és évi hőmérsékletingadozás behaolása a talajba.

A geotermikus gradiens /a hőmérséklet mélységi változási sebessége/ és a Föld korának korábbi becslései a hővezetés alapján.

Célkitűzés: A  téma irodalmi áttekintése, a hővezetés alapján kidolgozott modellek elemzése, esetleg finomítása, számítások,  összevetés a geofizikai-geológiai ismeretekkel.

Eszközök: parciális differenciálegyenletek alapjai.

***************************

Reverzibilitás-irreverzibilitás

A reverzibilitás-irreverzibilitás vagy általánosabban az idő-nyíl problémaköre számos területen felvetődik: mechanika, termodinamika, fizika, filozófia, biológia, dinamikai rendszerek.

Célkitűzés: A különféle irreverzibilitás-fogalmak kapcsolatrendszerének feltárása.
 

TDK témavezetés

2001
Kálly-Kullai Kristóf: Forgó kémiai hullámok vizsgálata erősen aszimmetrikus esetben, BME, TTK, 2001, I. helyezés.  /Témavezetők: Farkas Henrik és Noszticzius Zoltán/
Orosz Gábor:

 

BACK     Farkas Henrik